Управління соціального захисту Глухівської міської ради
Головна » Статті » Відділ праці

Атестація робочих місць за умовами праці – пріоритетний напрямок у досягненні виконання питань соціального захисту працюючого населення
Праця людини на підприємстві, в установі, організації офіційно в статусі найманого працівника починається з дати, вказаної в укладеному з роботодавцем трудовому договорі (контракті), чи з дня фактичного допуску до роботи уповноваженою посадовою особою. Вже з цього моменту на обидві сторони трудових відносин – роботодавця та працівника – поширюється дія законодавства про охорону праці. Основний у цій сфері законодавчий акт Закон «Про охорону праці » встановлює, що умови трудового договору не можуть містити положень, які суперечать законам та іншим нормативно – правовим актам, чинним в Україні.
Відповідно до статті 7 Закону «Про охорону праці» визначено, що право на пільги і компенсації , а саме: пенсію за віком на пільгових умовах, щорічну додаткову відпустку, скорочену тривалість робочого тижня, доплати, а також право на безплатне отримання молока або рівноцінних харчових продуктів мають працівники, зайняті на роботах із шкідливими і важкими умовами праці. Віднесення робіт до категорії зі шкідливими та важкими умовами праці можливе на підставі результатів атестації відповідних робочих місць за умовами праці в Порядку, затвердженому постановою Кабінету Міністрів від 01.08.92р №442.
В місті є значна кількість сільськогосподарських господарств, акціонерних товариств, агрофірм, а також виробничих підприємств, підприємств торгівлі, будівництва, закладів охорони здоров’я і освіти тощо. Саме різноманітність та специфіка наявності в них робіт, виробництв, професій і посад, застосовуваних технологій та устаткування зумовлюють обов’язок керівників згідно зі ст.13 Закону України "Про охорону праці” організовувати якісне проведення заходів з охорони праці, лабораторних досліджень умов праці, оцінку технічного виробничого обладнання та устаткування, атестації робочих місць на відповідність нормативно-правових актів з охорони праці в порядку і строки, що визначаються законодавством.
Атестація робочих місць за умовами праці проводиться на підприємствах і організаціях незалежно від форм власності й господарювання, де технологічний процес, використовуване обладнання, сировина та матеріали є потенційними джерелами шкідливих і небезпечних виробничих факторів, що можуть несприятливо впливати на стан здоров’я працюючих, а також на їхніх нащадків як тепер, так і в майбутньому.
Важливість проведення атестації робочих місць за умовами праці та її результатів полягає у встановленні ступеня шкідливості й небезпечності праці та її характеристику за гігієнічною класифікацією, що гарантує відповідний захист соціальних прав і інтересів працівників. Результати атестації робочих місць використовуються також для розробки та вжиття заходів щодо поліпшення умов праці.
Якщо атестацію не проводити, які можуть бути наслідки?
По-перше, якщо атестація не проводилася, але підприємство несе затрати на виплату компенсацій і надання гарантій працівникам (додаткові відпустки, підвищена оплата праці, видача молока і т.д.) при перевірці можуть виникнути питання з приводу правомірності таких виплат, а також проблеми з оподаткуванням таких виплат.
По-друге, якщо підприємство не проведе атестацію і не надаватиме працівникам належні гарантії та компенсації, то кожний працівник, що працює в шкідливих умовах може звернутися до суду і вимагати відшкодування матеріального і морального збитку. У такому разі непроведення атестації не тільки не врятує роботодавця від відповідальності, але навпаки стане доказом його провини.
По-третє, непроведення атестації робочих місць є порушенням законодавства про охорону праці, зокрема Постанови №442. Порушник - керівник підприємства може бути притягнений до адміністративної відповідальності у вигляді сплати штрафу.

Категорія: Відділ праці | Додав: Falcon (11.07.2011)
Переглядів: 1241 | Рейтинг: 1.0/1
Всього коментарів: 0