Управління соціального захисту Глухівської міської ради
Головна » Статті » Відділ автоматизованої обробки інформації та призначенням соціальних виплат

Щодо призначення і виплати компенсації фізичним особам, які надають фізичні послуги, передбачені постановою КМУ від 29.04.2004 року № 558.
   Основні організаційні та правові засади надання соціальних послуг особам, які перебувають у складних життєвих обставинах та потребують  сторонньої допомоги, визначені Законом України „Про соціальні послуги ”. 
   На його виконання прийнято постанову від 29 квітня 2004 р.№ 558 ”Про затвердження  Порядку призначення і виплати компенсації фізичним особам, які надають соціальні послуги ”
Непрацюючим фізичним особам, які постійно надають соціальні послуги громадянам похилого віку, інвалідам, дітям-інвалідам,хворим, які не здатні до самообслуговування і потребують постійної сторонньої допомоги (крім осіб, що обслуговуються соціальними службами), призначається щомісячна компенсаційна виплата (компенсація).
    Особи, які відповідно до законодавства про працю перебувають у відпустках і в цей час надають соціальні послуги, не мають права на призначення передбаченої цим Порядком компенсації, оскільки відповідно до ст.2 Закону України „Про відпустки ”, ст.74 Кодексу законів про працю України під час перебування у відпустці ( в т.ч. по догляду за дитиною до досягнення нею 3-х років) трудові відносини особи з роботодавцем не припиняються, і вона не може вважатися непрацюючою.
    Безробітні громадяни, які перебувають як такі, на обліку в службі зайнятості ( незалежно від того, чи одержують вони допомогу по безробіттю), а також студенти денної форми навчання ( в т. ч. ті, що навчаються за індивідуальним планом) не мають змоги забезпечувати постійну допомогу, як цього вимагає Порядок, і тому не мають права на призначення передбаченої цим Порядком компенсаційної виплати. Так , відповідно до пункту 2 Закону України „Про зайнятість населення ” безробітними визнаються працездатні громадяни працездатного віку, які через відсутність роботи не мають заробітку або інших передбачених законодавством доходів і зареєстровані у державній службі зайнятості, як такі, що шукають роботу, готові та здатні приступити до підходящої роботи; водночас фізичні особи з числа безробітних , у разі призначення їм компенсації по догляду, втрачають готовність приступити до роботи у зв’язку з тим, що вони зобов’язані постійно надавати соціальні послуги громадянам, які потребують постійного стороннього догляду.
    Не мають права на призначення передбаченої цим Порядком компенсації також особи, які здійснюють догляд за громадянами похилого віку, інвалідами, дітьми-інвалідами, хворими в силу договору довічного утримання (догляду), укладеного відповідно до ст.ст. 744-758 Цивільного кодексу України. Така позиція обумовлюється тим, що відповідно до ст.744 ЦКУ за договором довічного утримання (догляду) одна сторона (відчужувач) передає другій стороні (набувачеві) у власність житловий будинок, квартиру або частину, інше нерухоме майно або рухоме майно, яке має значну цінність, а взамін цього набувач зобов’язується забезпечувати відчужувала утриманням та (або) доглядом довічно.
Компенсація призначається виходячи з прожиткового мінімуму для працездатних осіб у таких розмірах:
15 відсотків – фізичним особам, які надають соціальні послуги інвалідам І групи;
10 відсотків – фізичним особам,які надають соціальні послуги громадянам похилого віку, інвалідам ІІ групи та дітям-інвалідам;
7 відсотків – фізичним особам,які надають соціальні послуги інвалідам ІІІ групи та хворим, які не здатні до самообслуговування і потребують постійної сторонньої допомоги, визнаним такими в порядку, затвердженому МОЗ.
Компенсація фізичним особам пенсійного віку, які надають соціальні послуги, призначається у зазначених розмірах виходячи з прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.
Фізична особа, яка надає соціальні послуги, має право одержувати тільки одну компенсацію незалежно від кількості обслуговуваних осіб, видів та обсягу послуг.    
    Пунктом 5 зазначеного Порядку встановлено, що компенсація призначається і виплачується органом праці  та соціального захисту населення  за місцем проживання особи, якій надаються соціальні послуги, та особою, яка їх потребує, заяв разом з документами, зазначеними у пункті 6 цього Порядку.
    Компенсація призначається на час встановлення групи інвалідності або на час, протягом якого особа, що подала заяву про необхідність отримання соціальних послуг, потребуватиме постійного стороннього догляду.
    У разі досягнення фізичною особою, яка надає соціальні послуги, пенсійного віку, компенсація виплачується  їй у новому розмірі з місяця, в якому цій особі призначено пенсію.
    Виплата компенсації провадиться щомісяця до 10 числа місяця, що настає за тим, в якому фізична особа надавала соціальні послуги, і триває до дня припинення їх надання.
Верховною Радою України 23 грудня 2010 року прийнято Закон України « Про Державний бюджет України на 2011 рік»
Статтею 21 зазначеного Закону встановлено прожитковий мінімум для: працездатних осіб : з 1 січня -941 гривень, з 1 квітня – 960 гривень, з 1 жовтня – 985 гривень, з 1 грудня – 1004 гривні;
осіб, які втратили працездатність: з 1 січня -750 гривень, з 1 квітня – 764 гривні, з 1 жовтня – 784 гривні, з 1 грудня – 800 гривень;

Категорія: Відділ автоматизованої обробки інформації та призначенням соціальних виплат | Додав: Falcon (30.06.2011)
Переглядів: 610 | Рейтинг: 5.0/1
Всього коментарів: 0