Управління соціального захисту Глухівської міської ради
Головна » 2016 » Вересень » 8 » Запитували? Відповідаємо.
07:25
Запитували? Відповідаємо.

   Навіщо потрібна атестація, яка від неї користь працівникові? І чому  роботодавець обов'язково повинен це зробити?

- Коли необхідно провести атестацію робочого місця? 

   Атестація робочих місць є важливою процедурою для всіх учасників  у сфері охорони праці.  Для працівників — це насамперед  впевненість у власній безпеці, збереження здоров'я та соціальні пільги. Для роботодавця — можливість запобігти адміністративним та кримінальним розглядам і стягненням з боку наглядових та контролюючих органів, а також судовим  позовам від працівників. Державним органам своєчасні дані про стан робочих місць дозволяють заздалегідь врахувати можливі ризики.

   Проводиться атестація робочих місць за умовами праці на підприємствах, в організаціях, установах незалежно від форм власності та господарювання, де технологічний процес, обладнання, сировина та матеріали є потенційно  шкідливими та небезпечними і можуть несприятливо впливати на стан здоров’я працівників.

- Що передбачає атестація робочих місць?

   Атестація робочого місця – це обстеження умов, в яких знаходяться працівник з точки зору охорони праці. При проведенні атестації робочого місця встановлюються фактори і причини виникнення несприятливих умов праці. Санітарно-гігієнічне дослідження виробничого середовища виявить важкість та напруженість трудового процесу, рівень хімічних речовин або пилу у повітрі робочої зони, вібрації, шуму, несприятливого мікроклімату, біологічних факторів.

   Санітарно-гігієнічні дослідження факторів виробничого середовища і трудового процесу проводяться лабораторіями, які атестовані  на проведення  санітарно-гігієнічних досліджень  з метою атестації робочих місць за умовами праці.

   Протягом робочої зміни  представники комісії з проведення атестації ведуть детальний  хронометраж кожного виду основної та допоміжної роботи працівника на робочому місці, інших видів робіт, які виникають у працівника  протягом цього часу.

   У комплексі буде дано оцінку факторів виробничого середовища і характеру праці на відповідність їх характеристик стандартам безпеки праці, будівельним і санітарним нормам і правилам. Таке робоче місце відповідно буде віднесено до категорії зі шкідливими (особливо шкідливими), важкими (особливо важкими) умовами праці. Результати замірів (визначень) показників шкідливих і небезпечних факторів оформлюються протоколами за формами, передбаченими відповідними стандартами і затвердженими МОЗ України, заносяться в Карту умов праці. Перелік робочих місць, виробництв, професій і посад з пільговим пенсійним забезпеченням працівників після погодження з профспілковим комітетом затверджується наказом по підприємству і зберігається протягом 50 років.

- Що ж конкретно мають працівники у результаті її проведення?

   З результатами атестації робочого місця ознайомлюються зайняті на ньому працівники. Результати атестації використовуються при встановленні пенсій за віком на пільгових умовах, пільг і компенсацій за рахунок підприємства, обґрунтуванні пропозицій про внесення змін і доповнень до Списків № 1 і № 2 (і їх ніхто не відміняв). Та перш за все — проведення атестації  направлено на збереження  здоров'я працівників. Тому, обов'язково визначаються технічні і організаційні заходи, які мають покращити умови праці на таких робочих місцях.

   Законодавством передбачено пільги і компенсації. Зокрема надбавки і доплати до посадового окладу, скорочений робочий тиждень, додаткова оплачувана відпустка, безкоштовне забезпечення працівників лікувально-профілактичним харчуванням, молоком тощо.

 - Що варто ще знати тим, хто працює в шкідливих умовах?    

   Працюючи зі шкідливими або небезпечними умовами праці, в особливих температурах  чи інших важких умовах, працівник перебуває під впливом небезпечних і шкідливих виробничих факторів, здатних викликати важкі захворювання, нанести шкоду здоров'ю та життю, тому такі робочі місця вимагають особливої уваги і ставлення не лише від працівника, а й з боку роботодавця. З метою отримання об'єктивної оцінки про стан умов праці та безпеки робочих місць, зайнятих на шкідливих виробництвах і проводиться регулярна атестація за умовами праці. Варто знати, що кожний п'ятирічний період роботи в шкідливих умовах праці для зарахування до пільгового пенсійного стажу має бути підтверджений результатами атестації.

 - А  - працедавцеві?

   Не проведення атестації робочих місць є порушенням законодавства про працю і охорону праці. Згідно із Законом України «Про охорону праці» роботодавець повинен забезпечити свого працівника безпечними і достойними умовами праці. Тому наведення порядку на робочому місці через проведення атестації є безпосереднім обов'язком  керівника. Атестація робочого місця актуальна незалежно від того, чим займається підприємство.

 

 

 

 

Переглядів: 110 | Додав: Falcon | Рейтинг: 5.0/1
Всього коментарів: 0