Управління соціального захисту Глухівської міської ради
Головна » 2013 » Жовтень » 22 » Виводимо зарплату із тіні
15:39
Виводимо зарплату із тіні
   Проблема тіньової заробітної плати "в конвертах" і легалізації трудових відносин існують в Україні давно.
   При виплаті частини оплати праці "в конвертах” податки та інші обов'язкові нарахування не проводяться, але ціна продукції (послуги), а значить виручка від їх реалізації, залишається тою ж, тобто нараховані податки та нарахування на фонд оплати праці є прибутком, який привласнює недобросовісний роботодавець. Зазначене свідчить, що роботодавець свідомо обманює державу, своїх працівників, порушує чинне законодавство з оплати праці.
   Працівники, які погодилися отримувати заробітну плату "в конвертах”, або не легалізували трудових відносин, як правило, не усвідомлюють впливу цього явища, як для них самих, тому що втрачається в першу чергу страховий стаж, так і для роботодавців. 
   Основними причинами легалізації (детінізації) заробітної плати є низький рівень правової культури роботодавців та найманих працівників, які погоджуються так працювати, байдужість найманих працівників за своє майбутнє та майбутнє інших членів суспільства.
   Якщо переглянути аналіз проблеми, то можна визначити певні "переваги” тіньової заробітної плати та не легалізованих трудових відносин для роботодавців:
- можливість отримувати надприбутки;
- повна фінансова та економічна залежність працівників від будь-яких побажань роботодавця;
- можливість використання найманої праці без укладання трудових договорів;
- не укладення колективних договорів, що призводить до правової і соціальної незахищеності найманих працівників;
- можливість уникнення від відповідальності за неналежні умови праці;
- відсутність зобов’язань з охорони праці;
- можливість звільнення з роботи будь-якого працівника, без будь-яких пояснень.
    Щодо "мінусів” тіньової заробітної плати для роботодавців це адміністративна та кримінальна відповідальність за порушення чинного законодавства з оплати праці.
   "Мінуси” тіньової заробітної плати або не легалізованих трудових відносин для найманих працівників - це повна відсутність:
соціальних гарантій, зокрема право на відпустку, додаткову відпустку по вагітності та пологах;
- права на оплату листка непрацездатності;
- права на достроковий вихід на пенсію;
- права на скорочений робочий день, тиждень, якщо ви працюєте в шкідливих умовах;
- права не працювати у вихідні та святкові дні;
- права не залучатися до наднормованих робіт без власної згоди;
- права на охорону праці;
- права на соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійних захворювань;
- права на гарантії за колективним договором;
- можливість звільнення у будь-який момент без вихідної допомоги.
   Слід згадати і "плюси” тіньової заробітної плати для найманих працівників:
- простіше домовитися і отримати роботу.
   Незважаючи на значну більшість "мінусів” наймані працівники, особливо молодь, поки не усвідомлюють того, що роботодавці оплачуючи заробітну плату "в конвертах” і не легалізуючи трудові відносини фактично стають їх рабовласниками. Але як не дивно та не боляче про це вести мову, але наймані працівники погодилися миритися з такими явищами.
   Таким чином питання легалізації трудових відносин і зарплати, яке впливає на доходи бюджетів, позбавляє гідного проживання громадян та отримання достойної пенсії в майбутньому, перебуває на особливому контролі. Робота органів місцевого самоврядування, державних контролюючих органів та соціальних партнерів, направлена на легалізацію "тіньової" зайнятості та "тіньової" заробітної плати в місті триває. В результаті проведеної роботи, з 30 найманими працівниками укладено та зареєстровано трудові договори, у 55 трудових договорах внесені зміни щодо оплати праці відповідно до чинного законодавства. Згідно рішення робочої групи до територіальної державної інспекції з питань праці направлено інформацію по 11 СПД для проведення перевірок щодо додержання приватними підприємцями законодавства про працю.

Переглядів: 281 | Додав: Falcon | Рейтинг: 5.0/1
Всього коментарів: 0