Управління соціального захисту Глухівської міської ради
Головна » 2017 » Червень » 27 » «ТІНЬОВА ЗАЙНЯТІСТЬ І «ТІНЬОВА» ЗАРОБІТНА ПЛАТА
09:52
«ТІНЬОВА ЗАЙНЯТІСТЬ І «ТІНЬОВА» ЗАРОБІТНА ПЛАТА

  Феномен тіньової економіки достатньо відомий в усьому світі, і при тому дуже давно. В економіці України за останні роки процеси тінізації набули дуже значного поширення. В останні роки спостерігається негативна тенденція до скорочення економічного потенціалу країни і легалізація тіньового сектору могла б стати важливим чинником подолання кризи і пов’язаних з нею негараздів.
«Тіньова» зайнятість (використання праці найманих працівників без укладання трудових договорів, угод) і «тіньова» заробітна (так звана „зарплата в конвертах”) – явища, які, на жаль, міцно увійшли в наше життя та набули великих масштабів. Це не лише серйозна соціальна, але й економічна проблема. Легалізація зайнятості та заробітної плати сьогодні є одним з пріоритетів державної політики зайнятості.
   Влаштуватися на роботу без укладання трудового договору – без проблем. Але через таку зайнятість, яку практикують в основному приватні підприємці, соціально незахищеними залишаються, в першу чергу, працівники. Ненормований робочий день, відсутність оплати лікарняного та відпустки, залежність розміру заробітної плати виключно від роботодавця, відсутність записів у трудовій книжці – це неповний список порушення вимог трудового законодавства роботодавцями. З цим пов’язана також можливість (наприклад, у випадку конфлікту з роботодавцем) невиплати заробітної плати працівникові. У такому разі більшість юристів навіть не хочуть братися за трудові спори, оскільки знають, що практично безнадійно притягнути до відповідальності працедавця, який не заплатив своєму працівнику. 
   Слід зазначити, що більшість приватних підприємців, які використовують найману робочу силу ведуть недостовірний облік робочого часу, тобто працівники працюють по 10-12 год. на добу, без вихідних, а заробітна плата в трудовому договорі встановлена на рівні розміру мінімальної заробітної плати. Оплата роботи в надурочний час, у святкові і неробочі дні не проводиться.
Важливо, аби наймані працівники зрозуміли, що легальні трудові відносини для них вигідніші. Працюючи нелегально, працівник отримуватиме мізерну пенсію та допомогу по безробіттю, за лікарняними та при втраті здоров'я через нещасний випадок на виробництві. Та й роботодавець, працюючи у "тіні", також почувається невпевнено, адже ризикує втратити бізнес, якщо до нього завітають з перевіркою.

Переглядів: 44 | Додав: Falcon | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0