Управління соціального захисту Глухівської міської ради
Головна » 2012 » Березень » 14 » ПИТАННЯ ПЕНСІЙНОГО ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ – ОБЧИСЛЕННЯ СТАЖУ РОБОТИ ЗІ ШКІДЛИВИМИ ТА ВАЖКИМИ УМОВАМИ ПРАЦІ
11:39
ПИТАННЯ ПЕНСІЙНОГО ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ – ОБЧИСЛЕННЯ СТАЖУ РОБОТИ ЗІ ШКІДЛИВИМИ ТА ВАЖКИМИ УМОВАМИ ПРАЦІ
   Основним документом, який характеризує трудову діяльність особи, є трудова книжка. За записами в трудовій книжці визначається як загальний стаж роботи, так і стаж роботи, який дає право на пільгову пенсію. Проте в переважній більшості випадків для призначення пенсій на пільгових умовах потрібні дані про характер виконуваної роботи, наприклад, про зайнятість на гарячих ділянках робіт, про роботу з відповідними шкідливими речовинами, про виконання робіт визначеним способом і у відповідному місці тощо. Усіх цих відомостей в трудовій книжці нема.
   Звернути увагу
Правом на пільгове пенсійне забезпечення користуються лише ті працівники, які були зайняті на роботах зі шкідливими та важкими умовами праці повний робочий день.
Для підтвердження права на пільгове пенсійне забезпечення до органів, які призначають пенсії, крім інших документів, подається також уточнювальна довідка. Підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів передбачено, що в таких довідках має бути вказано: періоди роботи, що зараховуються до спеціального стажу; професію або посаду; характер виконуваної роботи; розділ, підрозділ, пункт, найменування списків або їх номери, до якого включається цей період роботи; первинні документи за час виконання роботи, на підставі яких видано зазначену довідку.
Звернути увагу
Характер виконуваної роботи підтверджується документами того часу, коли виконувалася робота, що дає право на пільгову пенсію. Довідки видаються підприємствами, де працювали особи, або їх правонаступниками.
Якщо з 1 січня 1992 року особа працювала на роботах, що дають право на пільгове пенсійне забезпечення згідно зі Списками № 1 і № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджуваними Кабінетом Міністрів України, для призначення пенсії потрібно також подавати виписку з наказу про результати атестації робочих місць.
У разі ліквідації підприємства без визначення правонаступника підтвердження періодів роботи, що дає право на призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, здійснюється згідно з Порядком підтвердження періодів роботи, що зараховуються до трудового стажу для призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років.
Передбачено, що в разі ліквідації підприємства без визначення правонаступника підтвердження періодів роботи, що дає право на призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, здійснюється комісіями з питань підтвердження стажу роботи на посадах, що дають право на призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, створеними при головних управліннях Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі.
Вище зазначалося, що за періоди роботи після 1 січня 2004 року законодавством не встановлено пільг щодо обчислення страхового стажу, а тому періоди роботи після 1 січня 2004 року зараховуються до страхового стажу лише в одинарному розмірі. Разом з тим розділом XV «Прикінцеві положення» Закону № 1058 передбачено, що пенсії на пільгових умовах та за вислугу років призначаються за нормами цього Закону в разі досягнення пенсійного віку та наявності трудового стажу, передбаченого Законом № 1788. Тому для визначення права на зазначені види пенсій спеціальний стаж і після 1 січня 2004 року визначається відповідно до Закону № 1788.
Приклад: Загальний стаж роботи медичного працівника становить 27 років (з 1981 року по 2008 рік), з них 16 років він працював у інфекційному закладі охорони здоров’я (з 1992 до 2008 року).
Згідно з пунктом «е» статті 55 Закону № 1788 та постановою Кабінету Міністрів України «Про перелік закладів і установ освіти, охорони здоров’я та соціального захисту і посад, робота на яких дає право на пенсію за вислугу років» від 4 листопада 1993 року № 909 пенсії за вислугу років працівникам освіти, охорони здоров’я та соціального захисту призначаються за наявності спеціального стажу роботи не менше 25 років незалежно від віку.
Відповідно до статті 60 Закону № 1788 робота в інфекційному закладі охорони здоров’я зараховується до стажу роботи у подвійному розмірі. Виходячи із зазначеного, до спеціального стажу роботи для визначення права на пенсію за вислугу років період роботи в інфекційному закладі охорони здоров’я (з 1992 до 2008 року) зараховується в подвійному розмірі і становить 32 роки (16 ∙ 2).
Для визначення розміру пенсії обчислюється страховий стаж в порядку, встановленому статтею 24 Закону № 1058: період роботи з 1992 року по 31 грудня 2003 року зараховується до стажу в подвійному розмірі, а з 1 січня 2004 року до 2008 року — в одинарному розмірі.

З 1 січня 2004 року набув чинності Закон України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» від 9 липня 2003 року № 1058-IV (далі — Закон № 1058 Закону України «Про пенсійне забезпечення» від 5 листопада 1991 року № 1788-XII (далі — Закон № 1788)
Переглядів: 892 | Додав: Falcon | Рейтинг: 2.3/3
Всього коментарів: 0