Управління соціального захисту Глухівської міської ради
Головна » 2013 » Березень » 12 » Пенсія за віком: пільгові умови
14:35
Пенсія за віком: пільгові умови
Право на пенсію. Відповідно до статті 13 Закону України „Про пенсійне забезпечення, право на пенсію за віком на пільгових умовах незалежно від місця останньої роботи мають працівники, зайняті повний робочий день на роботах з особливо шкідливими та особливо важкими умовами праці за Списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, за результатами атестації робочих місць: чоловіки – після досягнення 50 років і за стажу роботи не менш як 20 років, із них не менше як 10 років на зазначених роботах. Під поняттям „повний робочий день” слід розуміти час виконання робіт в умовах, передбачених у Списках , але не менше 80 % од робочого часу, визначеного для працівників певного виробництва, професії чи посади, з урахуванням підготовчих, допоміжних, поточних ремонтних робіт, пов’язаних із виконанням трудових обов’язків.  
Працівники, які мають не менше як половину стажу роботи в особливо шкідливих та особливо важких умовах праці, виходять на пенсію зі зменшенням віку, передбаченого в статті 12 Закону України „Про пенсійне забезпечення”, на один рік за кожний повний рік такої роботи для чоловіків і на рік чотири місяці за кожний повний рік такої роботи для жінок.
Згідно зі статтею 100 Закону України „Про пенсійне забезпечення”, особам, які пропрацювали до набуття чинності цього закону на роботах зі шкідливими й важкими умовами праці, передбачених у раніше чинному законодавстві, пенсії за віком призначають на таких умовах:
•    особам, які мають на день набуття чинності цього закону (1 січня 1992 року) повний стаж на згаданих роботах, що давав право на пенсію на пільгових умовах, пенсії призначають відповідно до вимог за віком і стажем, визначених у раніше чинному законодавстві;
•    особам, які не мають повного стажу роботи зі шкідливими й важкими умовами праці, вік, потрібний для призначення пенсії відповідно до статті 12, знижують пропорційно наявному стажу в порядку, передбаченому в статтях 13 і 14 цього закону, виходячи з вимог цього стажу згідно із раніше чинним законодавством.
Пільговий стаж, робота на виборних посадах. Роботу на виборних посадах зараховують у пільговий стаж тільки в разі призначення пенсії за віком на пільгових умовах за нормами статті 100 Закону України „Про пенсійне забезпечення”, тобто якщо весь пільговий стаж набуто до 1 січня 1992 року.
Тут застосовують пункт 97 Положення про порядок призначення і виплати державних пенсій, затвердженого постановою Ради Міністрів СРСР від 3 серпня 1972 року, у якому йдеться про те, що в тих випадках, коли особу було обрано на виборну посаду, період роботи на такій посаді впродовж часу, який не перевищує п’яти років, прирівнюють до роботи до обрання (з якої його було обрано), але тривалістю, що не перевищує всього наявного пільгового стажу особи. Під виборною роботою, передбаченою в пункті 97, слід розуміти роботу на виборних посадах у радянських установах, партійних, профспілкових та інших громадських організаціях.
Також залежно від конкретних обставин можуть бути застосовані умови, передбачені в пункті 109 згаданого Положення.
Згідно з пунктом 109 цього Положення, роботу на виборних та інших відповідальних посадах у партійних і комсомольських органах, також і в політвідділах та політуправліннях, зараховують у пільговий стаж за умови, що перерва між згаданою роботою та роботою після неї не перевищує трьох місяців, і якщо роботі в партійних і комсомольських органах безпосередньо передувала чи після неї безпосередньо відбувалась робота, що дає право на пенсію на пільгових умовах.
Пільговий стаж, час проходження військової служби. Під час призначення пенсій на пільгових умовах за нормами статті 100 Закону України „Про пенсійне забезпечення” застосовують пункт 109 Положення, у якому передбачено, що періоди служби в складі Збройних сил СРСР, в органах міліції тощо прирівнюють на вибір особи або до роботи, яка передувала військовій службі, або до роботи після військової служби.
До того ж треба пам’ятати, що військову службу й роботу на виборних посадах ураховують у розмірі, котрий не перевищує всього наявного стажу роботи, що дає право на пільгове пенсійне забезпечення.
А визначаючи право на пенсію на пільгових умовах відповідно до статті 13 Закону України „Про пенсійне забезпечення”, період строкової військової служби зараховують у стаж роботи, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, якщо на час призову на строкову військову службу особа навчалася за фахом у професійно-технічному навчальному закладі, працювала за професією або займала посаду, робота на якій давала право на пенсію на пільгових умовах.
Це передбачено в Законі України „Про внесення змін до деяких Законів України щодо зарахування до стажу роботи, який дає право на пенсію на пільгових умовах, часу проходження строкової військової служби”.

Переглядів: 602 | Додав: Falcon | Рейтинг: 5.0/1
Всього коментарів: 0