Управління соціального захисту Глухівської міської ради
Головна » 2017 » Липень » 31 » Колективно-договірне регулювання соціально-трудових відносин
14:25
Колективно-договірне регулювання соціально-трудових відносин

   Метою укладання колективного договору є погодження інтересів працівників та власників підприємств. При розгляді трудових спорів відповідні органи застосовують нормативні умови колективних договорів, (такі, якими встановлені тарифні ставки, посадові оклади, розміри та умови надбавок та доплат до заробітної плати, умови та розміри виплати премій, інше) поряд з нормами законних та підзаконних актів, але у тому випадку, якщо ці норми відповідають законодавству.
   У колективному договорі встановлюються взаємні зобов'язання сторін щодо регулювання виробничих, трудових, соціально-економічних відносин, зокрема:
•    зміни в організації, виробництва та праці;
•    забезпечення продуктивної зайнятості;
•    нормування і оплати праці, встановлення форм, системи, розмірів заробітної плати та інших видів трудових виплат (доплат, надбавок, премій тощо);
•    встановлення гарантій, компенсацій, пільг;
•    участі трудового колективу у формуванні, розподілі та використанні прибутку підприємства, установи, організації (якщо це передбачено статутом);
•    режиму роботи, тривалості робочого часу і відпочинку;
•    умов і охорони праці;
•    забезпечення житлово-побутового, культурного, медичного обслуговування, організації оздоровлення і відпочинку працівників;
•    гарантій діяльності профспілкової чи інших представницьких організацій трудящих;
•    умов регулювання фондів оплати праці та встановлення міжкваліфікаційних (міжпосадових) співвідношень в оплаті праці.
Рекомендується під час укладання колективних договорів включення відповідних положень, а саме щодо:
- забезпечення рівних прав та можливостей жінок і чоловіків (стаття 18 Закону України «Про забезпечення рівних прав та можливостей жінок і чоловіків»);
- соціального захисту ветеранів праці та людей похилого віку (Закону України «Про основні засади соціального захисту ветеранів праці та інших громадян похилого віку в Україні»);
- профілактики ВІЛ-інфекції/СНІДу та туберкульозу у виробничому середовищі та недопущення випадків дискримінації працівників із такими захворюваннями.
   Реалізація колективного договору здійснює захист як інтересів власників підприємств, так і колективних інтересів та трудових і соціально-економічних прав працівників у сфері праці та інших питаннях, які законодавством не врегульовуються і мають визначатися колективним договором.
    Тільки в колективному договорі можна врахувати особливості і умови праці на конкретному підприємстві, ресурсні можливості і підвищення рівня оплати праці, матеріального стимулювання якісної і продуктивної праці, встановлення доплат і надбавок працівникам до тарифних ставок і посадових окладів понад рівень, визначений законодавством, Генеральною і галузевою угодами.
   Положення підписаного колективного договору поширюються на всіх працівників підприємств незалежно від того, чи є вони членами профспілки, і є обов’язковими як для власника або уповноваженого ним органа, так і для працівників підприємства.
Отже, якщо колективний договір на підприємстві не укладений, то і права та гарантії працівників у зазначеній сфері соціально–трудових відносин не можуть бути належним чином реалізованими.

Переглядів: 53 | Додав: Falcon | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0