Управління соціального захисту Глухівської міської ради
Головна » 2016 » Січень » 20 » Атестація робочого місця — це право чи обов’язок роботодавця?
09:47
Атестація робочого місця — це право чи обов’язок роботодавця?

   

   Коли роботодавець чує фразу «атестація робочих місць за умовами праці», то першою думкою є гора нудної та незрозумілої документації та виникає бажання не займатись цим питанням чи перекласти його вирішення на потім. І тому часто виникають питання: кому потрібна атестація? В яких випадках? Що ж це насправді: «бюрократизм» правових норм чи виробнича необхідність? Навіщо потрібно проводити таку атестацію? 
   По-перше:у кожного працівника повинно бути своє робоче місце.
   По-друге:на робочому місці необхідно створити нешкідливі та безпечні умови праці.    Саме про це і повинен потурбуватися роботодавець.
   Але не все залежить від керівника. Сама специфіка виробництва може бути пов'язана з факторами підвищеної небезпеки, шкідливості і т. д. У таких випадках роботодавець повинен компенсувати працівникові «шкідливість» його роботи виходячи з норм чинного законодавства, наприклад: надати йому додаткову відпустку; встановити підвищену оплату праці; забезпечити видачу спецодягу і засобів індивідуального захисту; видавати молоко та лікувально-профілактичне харчування. Працівник може отримати право на пенсію за віком на пільгових умовах, якщо це буде підтверджено результатами атестації. Як же виявити шкідливі і небезпечні фактори виробничого середовища що дозволяють працівникам претендувати на пільги та компенсації? Відповідь очевидна: провести атестацію робочих місць за умовами праці? Роботодавець повинен організувати та провести на своєму підприємстві відповідну роботу, якщо його виробництво (техпроцеси, обладнання, сировина, продукція) є потенційним джерелом шкідливих і небезпечних факторів, які можуть несприятливо впливати на здоров'я працівників зараз чи в майбутньому.
   Саме атестаційна комісія підприємства здійснює організаційне, методичне керівництво і контроль за проведенням робіт на всіх етапах атестації, визначає перелік робочих місць, що підлягають атестації. Вивчає норми охорони та гігієни праці щодо свого виробництва, а також: Списки № 1 і № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, зайнятість в яких дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, Списки виробництв, цехів, професій і посад, зайнятість працівників в яких дає право на щорічні додаткові відпустки за роботу із шкідливими і важкими умовами праці та за особливий характер праці та Списки виробництв, цехів, професій і посад, зайнятість працівників в яких дає право на скорочену тривалість робочого тижня. 
   Отримуємо замкнуте коло: не провівши атестацію, ми не можемо визначити необхідність її проведення. 
   Отже, своєчасне та якісне проведення атестації робочих місць за умовами праці дасть можливість роботодавцям уникнути можливих конфліктів з працівниками та контролюючими органами, а самим працівникам – захистити своє право на безпечні умови праці.
   Для отримання консультацій та методичної допомоги щодо проведення атестації робочих місць за умовами праці можна звернутися до управління соціального захисту населення (вул.Курлука 1/3, каб.14).

Переглядів: 170 | Додав: Falcon | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0